Bir grup arkadaşla, bir “bir araya” gelişle, Kıvılcımlı’nın doğumunun 110. Yılında, 2012 yılının 15 Mart’ında “Kıvılcımlı Okumaları”na başladık. Başlangıçta, çoğu kişinin merak ettiği , bu “bir araya” geliş,  Dr.Hikmet Kıvılcımlı’nın 2012 yılı yani doğumunun 110. Yılı ile  sınırlı kalıp kalmayacağı, uzun erimli, uzun soluklu bir yürüyüş olup olmayacağı sorusuydu. Başlangıçtan itibaren, 2016 yılının yaz ve güz başında verilen zorunlu bir aranın dışında, devam ederek bugüne gelindi. O günden bu güne, aramızdan ayrılanlar, yeni katılanlar, destek verenler oldu. Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, ilk toplantımızdan bugüne, ilk başlarda aylık olarak planladığımız zaman zaman da on beş günlük, hatta son zamanlarda haftalık yaptığımız “Kıvılcımlı Okumaları”nda bize yer sağlayarak en büyük desteği verdi.

Hayatı, mücadelesi ve yapıtlarıyla Kıvılcımlı’yı öğrenmek anlayabilmek, düşünce ve davranış insanı Kıvılcımlı’nın insanlığa bıraktığı teorik hazinesinden faydalanmak, bilimsel metotlarını kavramak…Kısaca, bir teori ve pratik insanı, bir düşünce ve davranış insanı Kıvılcımlı’yı, eserlerini, kitaplarını, yayınlanmış-yayınlanmamış emeklerini, binlerce sayfa bulan teorik çalışmalarını (tarih, din, felsefe, sosyoloji, edebiyat, şiir, roman, sanat, dil, ekonomi, mücadele, teşkilatlanma…), kısaca insana ve topluma dair yazdıklarını Okumak. İşte Kıvılcımlı Okumaları’nın amacı budur.

Kıvılcımlı’nın bu emeklerini, onun ölümünden sonra koruyup, yurtdışına çıkmasını ve “Kıvılcımlı Arşivi” olarak Hollanda, Amsterdam’daki Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü USTE-International Institute of Social History IISH’da koruma altına alınarak geleceğe taşınmasını sağlanmasında emeği geçen herkese, şimdi aramızda olmayan Fuat Fegan’a, günümüzde adı Kıvılcımlı Arşivi ile özdeşleşmiş Latife Fegan’a sonsuz teşekkürlerimizle. Ayrıca IISH’daki Arşivin, çok önemli bir bölümünü aylar süren sabırlı çabalarıyla dijitalize ederek, internet ortamında pdf formatıyla kullanıcıların hizmetine sunulmasını sağlayan, ve böylece isteyen herkesin internetten istediği dokümana ulaşabilme olanağını yaratan bu çalışma için emek eden Müfide ve Fikret Küçükosmanoğlu’na,  çok teşekkür ederiz.

 

Son dönemde, Arşivin dijitalize olmasıyla, bizler için de, eskiden sıklıkla karşılaştığımız bazı sıkıntılar büyük oranda ortadan kalkmıştır. Şöyle ki, incelemesini yapacağımız kitabın, çalışmanın orijinallerine ulaşabilme olanağı, olası baskı hataları, editoryal yanlışlar, kişicil tercihler gibi nedenlerle orijinalinden uzaklaşmış eserlerin doğrusunu ulaşabilmenin yolunu açmıştır. Bu anlamda, bu çaba, bu emek, bizim için “Kıvılcımlı Okumaları” olarak ayrıca önemi büyüktür.

Bu anlamda çalışmalarımızda temel alınan, sitemizde yayınladığımız kaynakların büyük çoğunluğu “Kıvılcımlı Arşivi”ndendir. IISH’dan alıntılanmıştır. Referans kaynak olarak, ” Hikmet Kıvılcımlı Papers” adı altında aşağıdaki linkten ulaşılabilir. Kendilerine teşekkür ediyoruz.
https://search.iisg.amsterdam/Record/ARCH00723

 

Biz, Okumalar’ın yer ve tarih bilgilerini web sitemizde duyuruyoruz.

Sizleri de aramıza bekliyoruz…

 

 

İletişim için: info@kivilcimliokumalari.org
mkayagil@kivilcimliokumalari.org